دانستنیهای خواب و تشک

-         وقتی بدون احساس خواب به تخت خواب می روید نگرانی و اضطراب شما درباره اینکه آیا قادر خواهید بود به خواب روید یا نه ؟به احتمال زیاد توانایی خوابیدن شمارا به تاخیر خواهدانداخت.
-         چرت های بعد از ظهر جزئی از نیازهای خواب روزانه تان را تامین خواهد ساخت بنابراین خواب شبانه را به تاخیر خواهد انداخت.
-         غذاهای بسیار سرد یا بسیار داغ، غذاها و نوشابه های کافئین دار هوشیاری شما را زیاد می کند. سعی کنید یک لیوان شیر داغ یا چای گیاهی یا چند عدد بیسکویت بجای قهوه، چایی یا غذاهای کامل بخورید.
-         غذا یا نوشیدنی خیلی زیاد درست قبل از خواب، احساس خواب را از بین میبرد.
-         کشیدن سیگار موجب اختلال در خواب و نیکوتین تاثیر منفی بر سیستم عصبی دارد.
-         محیط خواب از قبیل نور، صدا، دمای اتاق بر خواب تاثیر دارد.
-         یک زمان خواب و زمان بیداری منظم بطور خودکار هرگونه اختلال خواب را از بین میبرد.
-         یک چارچوب تخت در اندازه تکنفره حدhاقل باید ۵ و یک چارچوب تخت در اندازه دونفره حد اقل باید ۶ پایه داشته باشد تا مانع از فرورفتگی تشک شما گشته و از ضمانت نامه شما محافظت کند.
-         یک شخص بطور متوسط حدود نیم لیتر در هر شب عرق می کند. یک لحاف;; یا لایه تشک عالی (محافظ تشک) به منظور جذب رطوبت و چربی بدن عامل بسیار مهمی جهت محافظت از تشک شماست.
-         در بیشتر خانواده ها کسانی هستند که از مسائل آلرژی و سردرد رنج می برند، بهتر است وقتی تشک جدید می خرید ملافه های قدیمی را عوض کنید، بنا براین شما مواد آلرژی زا را به تشک جدید منتقل نمی کنید.
-         بسیاری از تشک های جدید در مقایسه با انواع قدیمی آنها کلفت تر و ضخیم تر هستند. در هنگام بررسی یک تشک جدید ارتفاع آن را در نظر بگیرید، اگر تشک خیلی بلند باشد از تخت با ارتفاع کم استفاده کنید.
-         فنداسیون تشک های تناسای از لحاظ مهندسی طوری طراحی گردیده اند که برروی یک سطح صاف و بدون ناهمواری; بسیارعالی کار می کنند و در عین حال توصیه می شود که تشک هر ۲ تا ۴ ماه برگردانده شود. لذا گذاشتن یک تشک جدید بر روی باکس یا تخت خواب قدیمی و معیوب می تواند بر تشک صدمه وارد کرده وگارانتی را بی اعتبار سازد.
-         مواد تشک های جدید طوری طراحی گردیده اند که با شکل بدنتان منطبق گردد. بعد از مدت زمانی کوتاه اثر بدن شما (که این اثر کمتر از ۵/۱ اینچ می باشد) در تشک ناپدید می گردد. که این تاثیر طبیعی است و تشک ایرادی ندارد. همچنین برگرداندن دوره ای تشک (هر ۲ – ۴ ماه) به رفع این اثر کمک خواهد کرد و آن را به حد اقل خواهد رسانید.
-         هنگام نقل مکان یا انبار کردن تشک، بسیار مهم است که تشک بصورت مسطح و افقی باشد. هرگز تشک ها نبایستی روی کناره آنها انبار گردند. کشیدن و خم کردن تشک به آن آسیب وارد خواهد ساخت.
-         تمیز نگهداشتن و محافظت از تشک جز مهم خواب شبانه سالم می باشد. ما قویا توصیه می کنیم قبل از استفاده از تشک جدیدتان از محافظ تشک استفاده کنید و هرسال یکبار آن را تعویض نمایید و درصورت لکه دارشدن فورا آنرا پاک کنید. البته از تمیز کننده هائی که بصورت خشک هستند استفاده نکنید زیرا مواد شیمیائی به تشک شما آسیب می رساند.
-         بیشتر مردم یک تا دو هفته در استفاده از تشک جدید احساس ناراحتی اندکی می کنند ولی بزودی به آن خو می گیرند و بدنشان با تشک جدید انطباق حاصل می کند. این دوره انطباق کاملا طبیعی است و در اثر تنظیم خط ستون فقرات با وضعیت خواب و تشک جدید بوجود می آید.
-         تشک جدید شما با مواد جدید ساخته شده است و بدلیل اینکه در فرایند بسته بندی هوای داخل آن تخلیه گردیده است لذا استشمام بوی محصول جدید طبیعی و بی ضرر است و طی یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.